Klubweb.cz - profesionální internetové stránky pro váš sportovní klub Ceník a objednávka na www.klubweb.cz | Provozuje eSports.cz, s.r.o.

Rozhovor s trenérem, kapitánem a brankářem týmu mladšího dorostu

09.01.2016 | Petr Hrdlička

Senzační úspěch v premiérovém ročníku působení týmu Kralup v ELIOD lize mladšího dorostu stál celek hodně sil, zeptali jsme se proto trenéra »Lukáše Majera«, kapitána »Tomáše Soukupa« a brankáře »Jakuba Fürsta« jak vidí oni onu premiéru.

Lukáši, jaké to je přesídlit z Prostějova do Kralup, přijmout zcela nový tým v nové soutěži a dotáhnout to do bojů o extraligu?
LM: Zpočátku se to může zdát jako velice těžké a náročné, ale takový je prostě hokejový život. Vše se odehrálo na začátku srpna, tedy v době, kdy již byla drtivá většina našich ligových soupeřů na ledě. My jsme dávali dohromady vše za pochodu, tak abychom 17. srpna mohli začít přípravu. Postupně se nám doplnil kádr, vše si začalo sedat a mohlo se začít pracovat. Takže zpětně když se nad tím pohlédnu, na tu hektickou situaci, jsme vše zvládli výborně. Co se týče přebrání týmu, tak jsem měl to štěstí, že morální vlastnosti kmenových hráčů, díky předešlé práci, byli na slušné úrovni, což obrovsky ulehčilo práci. V ten moment, řekněme 1. září, kdy jsme tu měli tým pohromadě až na Lukáše Kovala a Vojtu Richtra, jsme začali poctivě a týmově pracovat. No a první nějaký záblesk je ve Vaší poslední větě otázky, i když bych to možná nazýval nadstavbová skupina, ač je nádherné, že HK Kralupy mohou druhou část sezóny hrát i s týmem, jenž bude příští rok v extralize.

Hráči v této kategorie by si měli uvědomit, že jak ve věku 14-15 let na chvíli zaspí nebo půjdou do laxního prostředí, vlak jim ujede a strašně těžko se do něj budou vracet. Lukáš Majer, o přístupu hráčů
Když srovnáš svoje předchozí angažmá, zkušenosti s privátními kempy a tréninky a situaci v Kralupech, plní se očekávání od mládežnického sportu?
LM: Těžká a zajímavá otázka. Uvedl bych to ve dvou rovinách. První, mimo klubové. Zápal, nadšení a někdy až přemotivovanost rodičů do tréninků navíc, mraků utkání či kempů je tady v Čechách na úplně jiné úrovni než na Moravě. Je to dáno dle mě počtem hráčů, klubů a možností. Dám příklad. Na Moravě hrají ligu mladšího dorostu často týmy v 10-12 lidech do pole. Tady, za 22 zápasů, takhle hrál proti nám jen jeden soupeř. To pak logicky zkvalitňuje hru. Takže z tohohle pohledu se mi libí přístup k hokeji v Čechách, na druhou stranu i tady ve velké míře je každý druhý rodič trenérem a každý třetí hraje nyní s Jágrem a Barkovem v útoku Floridy (úsměv).

A ta druhá rovina, nebo respektive ta druhá stránka věci?
LM: To beru jako klubovou záležitost a podmínky okolo mladšího dorostu, respektive celého oddílu tady v Kralupech. Nejmarkantnější rozdíl oproti předchozímu prostředí, kde jsem pracoval, vidím v otevřenosti vedení vůči trenérům, kteří jsou v prvé řadě v Kralupech korigování výbornou práci metodika klubu, spolupracují a navzájem se snaží dělat hokej. Toho by si měli rodiče hráčů od nejmenších v klubu vážit. Věřte, v řadě jiných klubů, tomu tak není. Mně se tato cesta líbí, a především vidím, že má efekt na náladu a klima v klubu. To se pak vždy přenáší na hráče.

Když bys měl v deseti slovech zhodnotit uplynulou část sezony mladšího dorostu, co tě nejvíce zarazilo?
LM: V deseti slovech to asi nezvládnu, ale budu se snažit být stručnější. Nejvíce mě potěšila kvalita ELIOD Ligy LMD skupiny – západ. Když to s trenéry sondujeme a i díky konfrontacím na turnajích vidíme, tato skupina je opravdu silná. Působí v ní dost týmů, které fungují, řekněme velice profesionálně. I díky tomu si vážíme výsledků, respektive herního projevu, proti kvalitním soupeřům. Co se pak týče nějakého hodnocení, tak k tomu se dostaneme asi v dalších otázkách, ale samozřejmě byl pro nás velice těžký začátek, kdy si tým zvykal na novou soutěž. Obrovským plusem pro nás byla reprezentační přestávka na začátku listopadu. Mohli jsme kvalitně potrénovat, zapracovat na kondičce a celkově vše konsolidovat. Po přestávce jsme pak uhráli z šesti zápasů z šesti výborná klání, kdy jsme trápili Kobru, o branku prohráli s Chomutovem, hráli vyrovnaně v Třemošné a porazili silný Mělník, Litoměřice a Karlovy Vary.
Tréninky jsou velmi náročné, tvrdé, dynamické a zábavné. Ale dají nám hodně zkušeností do hokeje a hlavně do života. Tomáš Soukup, o tréninku

Zároveň s námi je i kapitán družstva Tomáš Soukup a brankář Jakub Fúrst. Jaký je to pocit dostat se hned první sezonu tak vysoko a hrát o vítěze soutěže?
TS: Je to úžasný pocit, být poprvé v 1.lize a hrát o vítěze soutěže. To je prostě paráda. Jsem hrozně moc rád.

Skončili jste na 5. místě tabulky po základní části. Jako nováček a vůbec nejmladší mužstvo soutěže (Kralupy měli jen 3 hráče ročníku 2000, zbytek 2001). Která chvíle byla pro Vás v základní části nejhorší a která naopak nejlepší?
LM: Nejhůře mi bylo asi po zápase v Příbrami. Tam jsme hráli opravdu špatně, bez chuti, motivace. V našem výkonu nebylo opravdu nic a po tom utkání jsme byli na předposledním místě tabulky. A nejlepší okamžik? Jednak věřím, že nejlepší chvíle ještě přijde, ale abych odpověděl na otázku, tak nejlepšími chvílemi jsou pro nás pro trenéry debaty o tom, co a jak udělat, aby se mužstvo den o dne posunulo dopředu. Tyto momenty pak připravují ty „nejlepší“ chvíle pro hráče.
TS: Nejhorší okamžik pro mě byl, když jsme prohráli na začátku druhé poloviny v Třemošné. Byl to velmi vyrovnaný souboj. Každý z mého týmu do toho dal maximum, hráli jsme opravdu týmově, nakonec jsme prohráli 8:4. Ale byl jsem hrdý na svůj tým, že jsme se nevzdali a bojovali až do konce. No a nejlepší chvíle byla, když jsem se dozvěděl že jsme v první šestce, jelikož jsme i čekali na ostatní výsledky. To byl neuvěřitelný pocit
JF: Pro mě byla nejlepší chvíle, když jsme se dozvěděli v polovině základní části, po utkání v Chomutově, že oproti většině očekávání, máme šanci bojovat o postup do nadstavby. Naopak nejhorší chvílí pro mě byl druhý zápas s Děčínem, kdy jsme ztratili vedení 4:2 a prohráli jsme na nájezdy 5:4. To náš boj o první šestku o dost ztížilo, nicméně jsme to zvládli.

V čem vidí trenér největší sílu mužstva?
LM: Určitě v tvrdé práci. Hráči v této kategorie by si měli uvědomit, že jak ve věku 14-15 let na chvíli zaspí nebo půjdou do laxního prostředí, vlak jim ujede a strašně těžko se do něj budou vracet. My, díky zázemí, podmínkách a především filozofii klubu, máme tu možnost, že s hráči pracujeme tvrdě a poctivě každý den. Nemáme ani jeden střídavý start. Nechceme ho. Hlásili se nám sem mraky hráčů, řekli jsme ne. Základ je v Kralupských hráčích, kteří se propojili v jedno s chlapci, kteří se vydali na každodenní, ale dovolím si tvrdit zábavnou práci z jiného klubu. Díky jakémusi poutu a jednotné mentalitě mužstva jsme se dostali tam, kde by nás před začátkem soutěže netipoval ani ten největší optimista.
Můžeme navázat u brankáře, Jakuba Fursta, a rovnou získat dojmy z chytání v zápasech. Karlovy Vary, Piráti Chomutov, Hvězda, Kobra to jsou zvučná jména. Jak se proti takovýmto klubům chytá?
JF: Je to velmi náročné. Hlavně právě proti Kobře s Hvězdou, které mají ambice hrát o postup do extraligy. Na druhou stranu, takové zápasy, ve kterých má brankář hodně práce, jsou prospěšné a také většinou pro brankáře zábavné.

Kluci jak jsou náročné tréninky? Přeci jen držet formu v tak nabité soutěži dá zabrat.
TS: Tréninky jsou velmi náročné, tvrdé, dynamické a zábavné. Ale dají nám hodně zkušeností do hokeje a hlavně do života.
JF: Tréninky jsou hodně náročné. Trénujeme většinou osmkrát týdně a potom ještě hrajeme zápas, výjimečně dva. Zvládnout se to ale dá a posune nás to dopředu.

Jak to vidíš ty, trenére?
LM: Snažíme se k tomu přistupovat trošku jinak. Dle mého názoru je špatně, když se na tréninku v dorostu hráčům klepou ruce ze strachu něco pokazit. Chci, aby každý trénink držel psychickou dynamiku, tedy náladu. Hned na začátku jsem hráčům vysvětloval, že jdeme za nějakým cílem, při kterém jsme všichni na jedné lodi a není to oddělené hráči a trenéři. Samozřejmě musí tam být respekt, odstup bez toho to nejde, ale snažíme se, aby hráči tady chápali, že trenéři nejsou od ponižování, srážení, urážení, ale jsou jejich partnery do jejich hokejové, ale jak řekl správně Suky, i životní cesty. Na pochopení určité latky a jejího udržování během náročné soutěže, jak zní v otázce, je to těžké, ale pokud jsou hráči inteligentní, zvládnou to. Nebo je strhne okolí.

A jaké jsou plány do konce následující sezony? Přeci jen jsou do konce skoro čtyři měsíce?
LM: V prvé řadě je si potřeba říci, že ač je postup „nahoru“ pro kralupský hokej obrovským úspěchem, tak práce pro klubové vedení a nás všechny v tomto prostředí nekončí, ale spíše teprve začíná. Na následujících 10 ligových utkání, budeme chtít odehrát ideálně ještě jednou tolik přátelských zápasů, ideálně s týmy z jiné skupiny. Pomoc by nám k tomu měli i turnaje v březnu či dubnu. Ale pro tři měsíce je 10 ligových zápasů málo, takže si nastavíme program, který připraví hráče detailně na další sezónu. Opět bude jen a jen na přístupu, kdo zvolí hory a „lyžovačky“ a kdo bude chtít na sobě pracovat.
TS: Hlavně si užít konec sezóny. Ale chtěli bychom se umístit max. do 5. místa. Bohužel už zbývají jenom čtyři měsíce. Hrozně rychle to uteklo. A na tuhle sezónu nikdy nezapomenu, protože přišel hrozně moc skvělý trenér, je to hrozně moc dobrý člověk, který má před sebou velmi dobrou budoucnost.
JF: Určitě pracovat stejně tvrdě dál. Snažit se vyhrát co nejvíc zápasů a podávat co nejlepší výkony na tréninku a především v zápase.
Přišlo nám tedy logické se pokusit získat ligu mladšího dorostu. Navíc jsme vycítili šanci, mít mladší dorost, jako vlajkovou loď mládežnického hokeje v Kralupech. Tomáš Měřínský, o získání ligy do Kralup

A jak vidí mladší dorost zástupce vedení klubu, Tomáš Měřínský, předseda výkonného výboru HKK.
Předem bych chtěl celému mladšímu dorostu jménem vedení klubu pogratulovat ke krásnému úspěchu v první sezóně v ELIOD lize LMD! Pokud to vezmu od začátku, tak příběh mladšího dorostu a jeho účinkování v lize začal téměř před rokem. Věděli jsme, že sportovní cestou, ligovou soutěž do Kralup po sezóně 2014-2015 nelze zajistit – Počty funkčních žákovských kategorií, jejich výsledková historie a celkový stav klubu z období před dvěma lety. Na druhou stranu se v HKK dlouhodobě pracovalo s kategorií starších žáků a to především díky práci Romana Kříže a Pavla Štibrana. Nechtěli jsme, aby se nám jádro ročníku 2001 rozuteklo. Přišlo nám tedy logické se pokusit získat ligu mladšího dorostu. Navíc jsme vycítili šanci, mít mladší dorost, jako vlajkovou loď mládežnického hokeje v Kralupech. Po tom, co jsme obdrželi souhlas od ČSLH, jsme soutěž definitivně přihlásili. Pak už začal úřadovat metodik klubu a člověk, který tady odvádí obrovské spektrum práce, Mirek Hes. Mužstvo, ještě s tehdejším trenérem odstartovalo letní přípravu, a když Petr Hanzlík na konci léta z osobních důvodů musel skončit, povedlo se Mirkovi získat do klubu Lukáše Majera, až z ligového Prostějova. Tento, systematicky, progresivně a cílevědomě pracující trenér vytvořil s Mirkem dvojici, která s námi, jako nováčkem soutěže dělá to, co dělá. Zároveň věřím, že oba a nejen s kategorií MD, u nás ještě budou dlouho pokračovat (úsměv). Moc bych si to přál, poněvadž plány s hokejovým klubem v Kralupech máme velké. Borci, držím Vám všem v kabině, realizačnímu tým i nám, co se kolem hokeje v Kralupech točíme palce a "valíme" dál !

 
Utkání
Muži | Sobota 16.02.2019
22. kolo
4:6
HC Buldoci - HK Kralupy
 
Junioři | Neděle 17.03.2019, 12:30
39. kolo
4:1
HK Kralupy - HC Energie
 
Dorost | Neděle 17.03.2019, 09:25
32. kolo
HK Kralupy - HC Frýdlant
 
Starší žáci | Úterý 19.03.2019, 16:25
26. kolo
6:5
HK Kralupy - Kolín
 
Mladší žáci | Středa 20.03.2019, 17:40
27. kolo
4:9
HK Kralupy - Kolín
 
 
HOKEJOVÝ KLUB Kralupy nad Vltavou, kontakt: libor.stajer@kmvs.cz     RSS
Portál HK Kralupy backloop logo  Heslo HK Kralupy na wikipedia,cz  Oficiální facebook klubu Oficiální youtube klubu  Oficiální google+ klubu  Oficiální twitter klubu  Oficiální rss feed klubu
Copyright © 2014 - 2015 HOKEJOVÝ KLUB Kralupy nad Vltavou a autoři příspěvků, fotografií či videí. Všechna práva vyhrazena. Bez předchozího výslovného souhlasu držitelů práv je zakázáno jakékoliv užití obsahu webových stránek, zejména další publikace, přetištění nebo distribuce jakéhokoli příspěvku, fotografie, videa. Uvedená omezení se nevztahují na informace, zřetelně označené jako „Tisková zpráva“, které je možné bez jakýchkoli omezení dále šířit s podmínkou uvedení zdroje.