Klubweb.cz - profesionální internetové stránky pro váš sportovní klub Ceník a objednávka na www.klubweb.cz | Provozuje eSports.cz, s.r.o.

Hokejový klub představuje

21.12.2016 | HK Kralupy

Před začátkem probíhající sezóny se tým kralupských trenérů rozšířil o dalšího člena – Jakuba Kaprála. Hokejisti se zatím pouze připravují na svoji „vánoční přestávku“, ale i tak jsme v nabitém programu našli chvíli na jeho představení

HKK: Jakube, kde jste se tu "vzal"?
JK: Jsem kralupák a v klubu jsem hrál do 7. třídy. Poté jsem přestoupil na Kladno a hrál tam až do loňské sezóny. Chodil jsem na sportovní gymnázium a v loňském roce jsem k jednomu maturitnímu předmětu potřeboval praxi u dětí v hokeji. Domluvil jsem se v kralupských mladších žácích a strávil jsem tam přes půl sezóny. Byl jsem moc spokojený, práce s dětmi mě velmi bavila. Po sezóně jsem zjišťoval, jestli není možnost v trénování pokračovat. Klub mi nabídl právě pozici trenéra 3. a 4. třídy. Po zvážení, jestli vše časově zvládnu, jsem tuto výzvu rád přijal.

HKK: Strávil jste tedy nějaký čas v extraligovém (i když teď zrovna extraligu nehrají) klubu a tak můžete aspoň trochu srovnávat. Co říkáte na zázemí Kralupského klubu?
JK: Podmínky na Kladně a v Kralupech se těžko srovnávají. Mládež Kladna je extraligová a klub se snaží vše dělat na odpovídající úrovni. Hned vedle zimáku je velký atletický stadion, víceúčelová hala a bazén. Na zimním stadionu je navíc posilovna a rozcvičovna. Kdykoliv jsme chtěli, tak jsme mohli kamkoliv jít. Nikomu jsme nemuseli nic říkat předem, prostě jsme se sebrali a šli do posilovny, tělocvičny nebo na dráhu. Na to, že Kralupy jsou menší klub, tak podle mě mají také vynikající podmínky. Vedlejší hala a atletický ovál jsou výborné. Především je výhodou, že jsou hned vedle stadionu, což je málokde. Jako menší nevýhodu beru, že se musíme o tyto prostory dělit s veřejností a podřídit se tak časově, což není vždy jednoduché. Co bych zlepšil a přidal je střelnice, o které se uvažuje a velmi by nám pomohla při nácviku střelby a práce s holí.

HKK: Proběhla letní příprava, jste 4 měsíce na ledě, jaký z toho máte pocit?
JK: Letní příprava byla výborná v tom, že jsme mohli být na ledě. To je pro přípravu jedině plus. Trénovali jsme většinou společně s 2. třídou. Tréninky jsme plánovali s panem Horou tak, abychom kluky mimo led naučili základní pohybové dovednosti. To znamená rychlost a především obratnost, hráli jsme spoustu her, na které klademe velký důraz. Ty první dva měsíce pro mě byly takové seznamovací. Od srpna trénujeme na ledě. Do tréninků se snažím dávat hodně herních cvičení, o kterých si myslím, že budou děti bavit. Velký prostor věnujeme také bruslení. V tom je podle mě největší nedostatek u této kategorie, takže se snažíme každý trénink alespoň chvilku dělat různá bruslařská cvičení na stabilitu, reakce, rychlost apod. Za ty 4 měsíce na ledě udělal celý tým v mých očích velký pokrok. Především v zápasech. Nejvíce se podle mě zlepšilo herní myšlení a herní kreativita, hráči už neodpalují puky, ale snaží se něco vymyslet, což je super. Teď bych rád, kdyby se nám do konce sezóny povedlo vylepšit to bruslení.

HKK: Jsou před námi ještě tři měsíce plné soutěžních zápasů. Jaké jste si pro svoji kategorii stanovil sportovní cíle do konce sezóny? 
JK: Za ten půlrok jsem poznal, že ty děti, které jsou zaujaté do hry a do hokeje, se zlepšují nejvíce a nejrychleji. Proto je jedním z našich cílů ukázat ostatním, jak je hokej krásná hra a chceme je do ní vtáhnout. Doufám, že se tým bude do konce sezóny zlepšovat jako dosud. Chtěl bych do konce sezóny docílit toho, aby se nám povedlo hrát minihokej v neustálém pohybu. Chceme, aby všichni bruslili a nikdo nestál. Všichni by měli být aktivní a měli by chtít hrát s pukem. To souvisí s tím zaujetím do hry… Hlavní dovedností, kterou chci zlepšit je bruslení, o kterém jsem mluvil a v neposlední řadě disciplína. Chci, aby se kluci chovali slušně, a aby byl v šatně v rámci možností pořádek. Důležité také je, aby děti měli k sobě vzájemný respekt. Podařilo se to trošku zlepšit, ale pořád to není podle představ.

HKK: Když si vzpomenete na sebe v tomhle věku a porovnáte s dnešními dětmi. Je to stejné, lepší, horší nebo "od každého trochu"?
JK: Měli jsme partu asi 15 kluků a každý víkend jsme hráli na hokejbalovém hřišti na Cukrovaru hokejbal. Přes letní prázdniny každý den. Na hřišti jsme byli bez přehánění schopní vydržet v kuse třeba 7 hodin. Strašně rád na to vzpomínám a myslím, že hokejově mi to hodně pomohlo. Pamatuji si, že v té době zrovna ve finále extraligy hrála Sparta se Slavií a my jsme si na tuto sérii hráli, klidně několikrát dokola na 4 vítězné zápasy. To bylo super. Nechci nikomu zasahovat do svědomí, ale podle mě tohle v dnešní době dělá minimum dětí a je to velká škoda pro ně samotné. Co se týká podmínek v klubu, tak takový přístup jako v klubu panuje dnes, jsme určitě neměli. Za celý svůj hokejový život jsem nezažil, aby se deseti osmiletým klukům na ledě věnovalo 4-5 trenérů na jednom tréninku!

HKK: Myslíte, že tenhle "herní deficit" je daný současným životním tempem nebo je to jenom výmluva přecitlivělých rodičů, kteří chtějí mít vše pod kontrolou? Myšlení typu hokej na tréninku ano, protože tě někdo učí / vede, hokej na plácku po škole ne, protože by se Ti mohlo něco stát. Nebo protože můžeš jít radši na kroužek keramiky, abys nebyl ani chvilku bez dozoru.
JK: Je to pro rodiče těžké. Na ostatní kroužky mají samozřejmě právo. Pro hokej jsou ideální doplňkové sporty plavání, v létě atletika nebo třeba gymnastika. Myslím si, že problém je jak v dnešní době, tak i v rodičích. Dnešní svět je takový zvláštní až nebezpečný, takže se rodiče o své děti bojí. Ale myslím, že se to vždy dá zařídit tak, aby vše bylo pod kontrolou a děti si mohly hrát. Největší problém vidím ve vedení dětí rodiči. Děti v osmi letech mají tablety, počítače, Xbox, playstation a další. Tohle je velký trend a bohužel špatný. Pro děti jsou tyto věci ještě naprosto zbytečné. A právě tyhle vymoženosti podle mě děti odvádí od sportu a her. Děti jsou pohodlné v tom, že si raději zahrají na tabletu než, aby si šly ven zahrát hokej. Děti jsou rozmazlené v tom smyslu, že ve všem jim pomohou rodiče. Myslím to třeba tak, že při zápase do hráče někdo bouchne, něco ho zabolí a hned si lehne a rozbrečí se. Při tom mu nic není, za minutu hraje znova. Dnes jsem četl rozhovor s hráčem Detroitu Red Wings Fransem Nielsenem. Psal tam o svém dětství a říkal, že po každém tréninku se spoluhráči šli hrát hokejbal nebo hokej. A tohle Vám podle mě řekne většina světových hráčů.

HKK: Nechme teď děti a rodiče trochu odpočinout. Jak se Vy cítíte v kolektivu kralupských trenérů, vedení a realizačního týmu? A co říkáte na spolupráci mezi jednotlivými kategoriemi?
JK: Kolektiv je výborný! Líbí se mi kamarádský vztah mezi VŠEMI trenéry klubu. Vyměňujeme si názory na hráče, na hru, na různé problémy, prostě na všechno. Právě tohle si myslím, že je důležité a posouvá nás to dál. Velice přínosné jsou naše středeční trenérské semináře, které probíhají ve středu pozdě večer a někdy se protáhnou až do čtvrtečního rána. Opravdu jsme schopní o hokejové problematice debatovat několik hodin :). Provázanost mezi kategoriemi je také velice důležitá. U nás je tomu tak, že jsem v úzké spolupráci s panem Horou z 2. třídy. Půjčování hráčů u nás funguje téměř každý víkend. Bohužel nám chybí kategorie 4. třídy, kam bych mohl posílat třeťáky, kteří by si to zasloužili.

HKK: Je krátce před vánoci, blíží se nový rok, máte nějaké přání nebo předsevzetí do příštího roku a chcete se s námi o něj podělit?
JK: Přání mám spoustu :) Na předsevzetí moc nejsem. Cíle naší kategorie jsem říkal v dřívější otázce, takže bych u toho asi zůstal. Všem přeji krásné a klidné svátky a šťastný nový rok! Ať se všem daří, jsou spokojení a hlavně zdraví! Zdraví je nejdůležitější a bez něj to nejde!

Díky za rozhovor

 
Pojď hrát hokej

Portál HK Kralupy backloop logo 
Aktuální články
Mladší dorost čeká parádní prověrka. S reprezentací Itálie!

Kralupy – Mají před sebou nevšední hokejový zážitek. Naši mladší dorostenci už tento pátek a sobotu odehrají dvě přátelská...

 
HK v Příbrami pohořel, bral jen bod

Kralupy – Po třech výhrách bohužel přišla porážka. A-tým Kralup zajížděl v rámci devátého kola krajské soutěže do...

 
Formu áčka o víkendu prověří Spartak Příbram

Kralupy – Jdou opět na scénu, znovu je po delší pauze čeká porce hokejových povinností. Áčko o víkendu odehraje další ze svých...

 
Dorostenec Dominik Danov nastoupí za Piráty Chomutov!
 
Trenér dorostu Lukáš Majer: Někdy to jde těžce, ale dřeme každý den
 
3. třída si z Kášterce přivezla bronz
 
Výhra s debaklem! Kralupy daly Hořovicím třináct gólů
 
Další soupeř v cestě. Áčko doma přivítá Hořovice
 
Město Kralupy ocenilo hrdinský čin našich dvou hráčů
 
Hráči ročníků 2010 absolvovali další turnaj
 
Utkání
Muži | Neděle 03.12.2017
9. kolo
6:5
HC Příbram - HK Kralupy
 
Starší dorost | Neděle 10.12.2017
1. kolo
5:1
HC Mělník - HK Kralupy
 
Mladší dorost | Neděle 10.12.2017
1. kolo
9:1
HK Kralupy - SK Černošice
 
Starší žáci | Sobota 09.12.2017
19. kolo
HK Kralupy - Sparta Praha
 
Mladší žáci | Sobota 09.12.2017
19. kolo
HK Kralupy - Sparta Praha
 
4. třída | Sobota 09.12.2017
Turnaj 9
HK LEV Slaný - HK Kralupy
 
 
HOKEJOVÝ KLUB Kralupy nad Vltavou, kontakt: libor.stajer@kmvs.cz     RSS
Portál HK Kralupy backloop logo  Heslo HK Kralupy na wikipedia,cz  Oficiální facebook klubu Oficiální youtube klubu  Oficiální google+ klubu  Oficiální twitter klubu  Oficiální rss feed klubu
Copyright © 2014 - 2015 HOKEJOVÝ KLUB Kralupy nad Vltavou a autoři příspěvků, fotografií či videí. Všechna práva vyhrazena. Bez předchozího výslovného souhlasu držitelů práv je zakázáno jakékoliv užití obsahu webových stránek, zejména další publikace, přetištění nebo distribuce jakéhokoli příspěvku, fotografie, videa. Uvedená omezení se nevztahují na informace, zřetelně označené jako „Tisková zpráva“, které je možné bez jakýchkoli omezení dále šířit s podmínkou uvedení zdroje.